Bp Mering: świętość małżeństwa i rodziny ma być zaraźliwa

7 września 2018
Małżeństwo w czasie kwarantanny – współmałżonek nie jest twoim wrogiem
26 kwietnia 2020

 

Świętość małżeństwa i rodziny ma być zaraźliwa, obejmująca i inspirująca także innych, przede wszystkim własne dzieci – mówił w homilii bp Wiesław Mering, który 7 lutego przewodniczył w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat lutowego spotkania brzmiał: „Na wzór Nazaretu trzeba formować małżonków tak, aby mieli świadomość, że w swoim domu zasiadają do stołu z Chrystusem”.

W homilii bp Wiesław Mering ubolewał, że w głoszeniu nauki o świętości małżeństwa i rodziny Kościół nie ma sprzymierzeńców. – W swojej walce o godność małżeństwa i rodziny nikt go właściwie nie wspiera. Dzieło obrony świętości małżeństwa i rodziny nie jest jednym z wielu, drugorzędnym zadaniem duszpasterskim, lecz jest zadaniem naczelnym, centralną troską Kościoła, „bo taki jest człowiek jaka jest rodzina. Taki będzie świat jaki będzie człowiek wychowany w rodzinie” – mówił celebrans za św. Janem Pawłem II.

Zaakcentował, że małżeństwo święte to żyjące w przyjaźni z Bogiem. – Nawet przyjęcie sakramentu małżeństwa automatycznie nie zapewnia jego świętości. O tę przyjaźń między ludźmi, a tym bardziej między człowiekiem a Bogiem trzeba troszczyć się nieustannie, trzeba umieć przebaczyć, umieć pokonywać słabości i ograniczenia, rozwiązywać kryzysy – zaznaczył kaznodzieja.

Przekonywał, że świętość małżeństwa i rodziny ma być zaraźliwa, obejmująca i inspirująca także innych, przede wszystkim własne dzieci. – Każde nowe pokolenia zarażać trzeba wartościami takimi jak prawda, dobro, opanowanie, ofiarność, altruizm. Zadanie, które stoi przed rodzinami dążącymi do świętości jest niełatwe we współczesnej kulturze, we współczesnej nauce, we współczesnym społeczeństwie – powiedział hierarcha.

Zachęcił rodziny, aby poprzez swoje działania naprawiały świat. – Im będzie nas więcej szukających świętości, tym większa szansa na zmianę świata. Tam, gdzie żyjemy, gdzie pracujemy, gdzie uczymy się możemy poprawiać świat, jeżeli więcej będzie w nas świętości. Kluczem do ulepszania świata jest Jezus z kaliskiego obrazu, Jezus ze Mszy św., Jezus naszej wiary. Innego sposobu naprawiania świata nie ma – stwierdził biskup włocławski.

Prosił wiernych, aby mieli odwagę trwać przy Chrystusie. – Miejmy odwagę trwać przy Jego prawie, miejmy odwagę przyznawać się do Ewangelii, bronić krzyża, bronić życia nienarodzonych, starców, niepełnosprawnych – wskazywał duchowny.

Podkreślił, że Rodzina Jezusa, Maryi i Józefa to prawdziwy wzorzec dla rodzin wszystkich czasów, które liczą się z Bogiem, które wiedzą, że nie da się stworzyć rodziny jako środowiska, szkoły, miłości i powstającego życia bez Boga. – Św. Józef, opiekun rodziny, niech leczy nasze polskie serca, niech chroni je przed nienawiścią, niech przypomni wielką nowennę, którą nasz naród przeżywał przed 1000-leciem swojego chrztu, nowennę, która kazała wpatrywać się w betlejemski żłóbek, żeby znaleźć odwagę do obrony życia – powiedział bp Mering.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Wcześniej konferencję nt. Karty Praw Rodziny wygłosił salezjanin ks. dr Kazimierz Kurek, wieloletni krajowy Duszpasterz Rodzin, obecnie kapelan w Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Promień” w Mariówce, stale zaangażowany w sprawy małżeństwa i rodziny. Zanim został księdzem ukończył Akademię Medyczną w Łodzi i przez trzy lata pracował jako lekarz. Prelegent podkreślał, że Karta Praw Rodziny, którą ogłoszono 22 października 1983 r., jest dziś zapomnianym dokumentem i należy ją odkryć na nowo. Duchowny przedstawiał fragmenty tego dokumentu. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.