Gietrzwałd: rekolekcje na start

Ryniasowa relacja czyli „Wakacje z Jezusem” Wspólnoty Kochać i Służyć
2 września 2022
TEMATY I TERMINY REKOLEKCJI WEEKENDOWYCH DLA MAŁŻONKÓW
8 grudnia 2022

Pod hasłem „fundamentu miłości małżeńskiej” w dniach 23-25 września odbyły się rekolekcje inaugurujące nowy rok formacyjny naszej wspólnoty. W programie znalazły się między innymi: konferencje, medytacje Słowa Bożego, dialog małżeński, dzielenie w grupach, a nade wszystko Eucharystia i adoracja Najświętszego Sakramentu. Przypomnieliśmy sobie, że u podstaw wszystkich naszych relacji jest Bóg, to jak kocha i troszczy się o nas.

Rekolekcje wspólnoty „Kochać i Służyć” zainaugurowaliśmy w piątek Mszą św., której przewodniczył ojciec Piotr Szymański SJ. W homilii podkreślił, że osobista relacja z Bogiem jest pierwszą i najważniejszą szkołą miłości, jest fundamentem. Tego wieczoru zapoznaliśmy się z punktami do medytacji i zostaliśmy wprowadzeni w skupienie. Zdążyła się zawiązać także „mała wspólnota” wśród najmłodszych uczestników rekolekcji pod wspaniałą opieką animatorek Pauliny i Doroty. Rozochoceni planem na sobotni dzień wszyscy szybko udali się na spoczynek, aby w pełni sił przeżywać zaplanowany skrupulatnie czas na nadchodzące dni.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy od sycącego śniadania, po którym dzieci wraz z opiekunkami udały się na spacer i pobliskie place zabaw, gdzie wspaniale się bawili. Małżonkowie zaś wysłuchali pierwszej konferencji. Niezwykle wartościowe treści i pełne emocji słowa ojca Piotra oraz ojca Roberta Bujaka SJ wzbudziły w nas różne uczucia i refleksje. Przypomniały nam o tym, jak bardzo jesteśmy przez Boga obdarowani, jakie jest nasze pochodzenie, że żyjemy w godności dziecka Bożego i nikt, ani nic, nie jest w stanie tego zmienić. Ponadto zwróciliśmy uwagę na to, jakie stawiamy sobie cele, czy reprezentujemy Bożą miłość w świecie oraz uzmysłowiliśmy sobie, że wszystko co posiadamy jest łaską. Na zakończenie zostaliśmy z pytaniami: Jaki pożytek z Bożych darów czynimy? Czy jesteśmy za nie wdzięczni?

Po tym pełnym emocji, wzruszenia, radości ale i zadumy czasie udaliśmy się na indywidualną modlitwę do domu Marty i Marii w Betanii, gdzie rozważaliśmy ich postawy wobec Jezusa. Kolejnym punktem naszego sobotniego programu był dialog małżeński. W tym celu pary mogły się udać na spacer w pięknej i słonecznej aurze, wśród nasyconych różnymi kolorami spadających liści oraz rześkiego zapachu pierwszego dnia kalendarzowej jesieni. Okolica gietrzwałdzkiego sanktuarium sprzyjała medytacji oraz chwilom ciszy i wytchnienia od codziennych spraw. Właśnie w takiej atmosferze prowadziliśmy nasze małżeńskie rozmowy w poczuciu otwartości na poznanie współmałżonka.

Po wspólnym obiedzie przyszedł czas na kolejną konferencję i dzielenie w grupach, tym razem zostaliśmy podzieleni na kręgi męski i damski. Podczas drugiego spotkania konferencyjnego rozważaliśmy jak dokonywać właściwych wyborów i dokonywać rewizji życia w kierunku obdarowania. Dowiedzieliśmy się, że mamy wybierać to, co bardziej pomaga nam dojść do celu i o potrzebie wolności wewnętrznej wobec rzeczy. Służyć temu ma cisza, podczas której spotykając się z Bogiem wzbudzamy postawę wdzięczności oraz budowanie relacji ze współmałżonkiem, z którym rozmawiamy o swoich uczuciach. Na koniec zostaliśmy zaproszeni do zastanowienia się: Od jakich przywiązań należałoby się uwolnić i co wybierać by bardziej kochać?

Sobotni wieczór przepełniony był wielką radością i spokojem płynącymi z Eucharystii i adoracji, podczas której całymi rodzinami uwielbialiśmy Pana przy dźwiękach gitary i pięknym śpiewie oraz akustycznych akompaniamentach naszych milusińskich. Dzień zakończyła zabawa w kalambury i długie rozmowy wśród wspólnotowiczów.

Trzeci dzień naszych rekolekcji obfitował w podsumowania, nauczyliśmy się prezentować nasze uczucia i dzielić się nimi otwierając nasze serca. Po mszy świętej, która odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, udaliśmy się na pożegnalny obiad i pamiątkowe zdjęcie.

Wdzięczni za ten czas, który mogliśmy spędzić u stóp Maryi w 145. rocznicę Jej objawień jesteśmy przepełnieni radością na nadchodzące spotkania formacyjne, by wspólnie wzrastać, modlić się i dzielić doświadczeniami.

Justyna